2018 m. vasario 4 d., sekmadienis

Nauji vaiko pinigai. Įstatymo pliusai ir minusai

Socialiniuose tinkluose perskaičiusi tiek daug pasipiktinusių tėvų nuomonių ir neteisybės, tėvų klaidinimo dėl vaiko pinigų, kad nutariau, kiek įmanoma aiškiau surašyti, kas po šių pakeitimų išlošia, kas visai negauna naudos, nors pasigilinus tokių šeimų NEBUS. Tačiau įžvelgiu ir didelę šio įstatymo grėsmę.
Daugiausia klaidinančių pasisakymų, kai nenutuokdami, kas yra NPD, PNPD, darbo užmokesčio formulės, kažkaip pasiskaičiuodavo - kad dirbančios šeimos išeina į minusą. Garantuoju - nei viena šeima, turinti vaikų, neturės finansinio minuso, nebent moralinį - kad nepalaikomas vidurinysis visuomenės sluoksnis.


Taigi kalbant apie naujųjų vaiko pinigų pliusus ir minusus, pirmiausiai pasigilinkime


GAS GI YRA PNPD?

PNPD - papildomas neapmokestinamas pajamų dydis taikomas darbo užmokesčiui, kitaip tariant tai pinigų suma, kuri yra neapmokestinama jokiais mokesčiais. PNPD - pasinaudoti galėjo tik tėvai, auginantys vaikus iki 18m. ir besimokančius bendrojo ugdymo įstaigose. Tai ir buvo vaiko pinigai, tik juos gaudavo dirbantys (tačiau turėjo uždirbti daugiau nei minimumą) tėvai. Bedarbiai, studentai, namų šeimininkės, minimumą uždirbantys tėvai negalėjo pasinaudoti PNPD ir paprasčiausiai vaiko pinigų negaudavo. Naujasis įstatymas padarė taip, kad gautų visi vaikai. Paprasčiausiai, vaiko pinigus "atrišo" nuo darbo užmokesčio.

2017 m. už vieną vaiką PNPD - 200eur, t.y. kiekvienam tėvui po 100eur neapmokestinamųjų pajamų. Jei kuris iš tėvų nedirbdavo, tai visais 200eur galėjo pasinaudoti vienas iš tėvų, jei tik pakakdavo pajamų, nes pritaikius NPD (kuris taikomas darbo užmokesčiui mažesniam už 1000eur), jų galėjo nepakakti pasinaudoti visa lengvata.


Imkime pavyzdį, kai abu tėvai uždirba po 1000eur "ant popieriaus", auginantys standartiškai 2 vaikus. (tokią dydžio algą paėmiau, kad darbo užmokesčio formulėje neįsimaišytų NPD  - jis visai nesusijęs su vaikų skaičiumi šeimoje).

2017 m.
Taigi popierinė alga 1000eur, santuokoje auginami 2 vaikai.
Atskaičius sodros mokesčius 9% (kaupiant papildomą pensiją 11%) nuo visos sumos!!!
1000 x0,09=90. Lengvata PNPD Sodros mokesčiams niekada nebuvo taikoma. 
ir GPM 15 % nuo (1000-200)x0,15= 120eur.
Vieno iš tėvų alga gaunasi į rankas 790 eur. 
Jei šeimoje dirba vienas vyras, tai jis galėjo pasinaudoti vienas visu PNPD
GPM 15 % nuo (1000-400)x0,15= 90
Tuomet jo alga 1000-90-90 = 820 eur.į rankas.

2018 m. 
Atskaičius sodros mokesčius 9% (kaupiant papildomą pensiją 11%) 
1000 x0,09=90eur.
ir GPM 15 % (jau be jokių lengvatų) nuo 1000x0,15= 150eur.
Vieno iš tėvų alga gaunasi į rankas 1000 - 90 - 150 =760 eur. 

Skirtumas per abu tėvus 60eur buvo didesnė alga 2017 m. nei dabar nuo 2018 m. Auginant du vaikus dėl PNPD daugiau algos negalėjo būti. Ir tai būdavo vaiko pinigai, bet apie tai žinodavo tikriausiai tik žmonės, kurie skaičiuodavo atlyginimus, t.y. buhalteriai. PNPD kasmet dažniausiai kildavo, žmonėms nebuvo aktualu apie jį žinoti, kol jo nepanaikino. :)

Visos ligos pašalpos, motinystės išmokos, vaiko priežiūros vidurkiai skaičiuojami nuo "popierinės" algos, šiame pavyzdyje būtų nuo 1000eur ( o ne nuo 790eur).

Dabar nuo 2018 m. tik kita forma tuos 60 eur išmokės savivaldybės. Už tris vaikus 135 eur, už keturis 183eur. Jei vaikas iki 2 m. papildomai gaus 28,5eur.
2017 m. šeima auginanti tris vaikus 90 eurus gaudavo dėl PNPD, o 45eur iš savivaldybės, iš viso 135 eur. Taigi naujovės nei pridėjo, nei atėmė iš dirbančiųjų šeimų.


Naujų vaiko pinigų PLIUSAI

1. Garantuotos pajamos, kad ir labai nedidelės, netekus darbo.

Kas gali garantuoti, kad vidutinę algą uždirbantis tėvas nepraras darbo? Greičiausiai sąžiningai dirbę žmonės, nepuls prašyti pašalpų, stengsis išgyventi kurį laiką iš santaupų, kol susiras naują darbą, ir šiuo sunkiu laikotarpiu nepraras vaiko pinigų. Iki šiol - praradai pajamas, praradai - vaiko pinigus.

2. Palaikomos mažai uždirbančios šeimos, dirbančios pagal verslo liudijimą, studentų šeimos.
Juk tikrai yra nemažai normalių šeimų sąžiningai dirbančių, tačiau nepakanka pajamų pasinaudoti pilnai PNPD. Ypač daugiavaikės šeimos. Turint 5 vaikus, dėl PNPD turėdavo 1000eur neapmokestinamų pajamų, t.y. 150eur vaiko pinigų. Bet, ar visos normalios šeimos uždirbdavo tiek, kad pasinaudotų šia lengvata? Sakysit, negimdykite, jei neturite padoraus darbo? :) Su tokiu požiūriu Lietuva tikrai greitai išnyktų :). Čia gi Lietuva tikrai daugelio darbščių šeimų atlyginimai maži. Valstybė privalo padorias šeimas, pasiryžusias išauginti išsilavinusius vaikus, palaikyti. 

Pavyzdys. Uždirbant  tėvams mažiau nei po 465 popierinės algos ir auginat tik du vaikus, jau nebepasinaudojama visa PNPD lengvata. Auginant 3 ir daugiau vaikų reikėjo dar didesnių popierinių algų, kad būtų pasinaudojama pilnai PNPD lengvata.

Taigi kodėl tokios dirbančios šeimos, nors ir mažai uždirbančios negali gauti visų vaiko pinigų? Kodėl dirbantys pagal verslo liudijimą neturėtų gauti vaiko pinigų? Kodėl studentų šeimos neturėtų gauti vaiko pinigų? Jie turėtų jaustis kalti, kad ne laiku "prisidirbo" vaikų?

3. Netiesiogiai tėvai pagerins ugdymo įstaigų sąlygas

Naujas įstatymas reiškia ne ką kitą, o kaip kad dirbantys tėvai sumokės daugiau GPM (gyventojų pajamų mokesčio), tai to paties mokesčio nuo kurio paskaičiuojami 2% paramai suteikti. Taigi išloš organizacijos, galinčios gauti 2% paramą, nes po šio pakeitimo surinks daugiau lėšų.

O tėvai dažniausiai  kam perveda tuos 2%? Žinoma -  savo vaikų mokykloms, darželiams.

Paskaičiuokim, kokios tai sumos.

2018 m. auginant standartiškai du vaikus ir uždirbant vidutines algas, tėvai sumokės 60 eur. daugiau gyventojų pajamų mokesčio.  60x2% = 1,2 eur per mėn. , per metus 14,4 eur. nuo vienos šeimos papildomai daugiau lėšų lyginant 2017 m. su būsimaisiais 2018 m. Jei šimtas šeimų perves savo 2%, mokykla/darželis papildomai dėl šio įstatymo surinks 1.440 eur, jei tūkstantis - 14.400eur. Kiek jūsų vaiko ugdymo įstaigoje šeimų, pervedančių 2% paramą?

Kadangi dabar deklaruosim pajamas ir skirim 2% paramos už 2017 m., o už 2018 m - tik kitais metais, šį pagerėjimą ir pajusime tik 2019 m. gale ar 2020 m., kada ugdymo įstaigos gaus pervestus pinigus už 2018 m.

Naujų vaiko pinigų MINUSAI

1. Nepalaikomas vidurinysis visuomenės sluoksnis

Ir vis dėlto didelis liūdesys toms šeimoms, kurios labiau išsilavinusios, aukštesnės kvalifikacijos, dirbančios, mokančios žymiai didesnius mokesčius, neprašančios pašalpų, neturės tiesioginės naudos dėl šio įstatymo. Palaikoma - žemiausioji klasė, kuri rūpinasi labiau išgyvenimu, o ne kokybiškesniu gyvenimu. Ką kalbėti apie investavimą į vaikų išsilavinimą, negi tai gali rūpėti, jei skaičiuoji, tik kad užtektų maistui ir būstui išlaikyti? O juk išsilavinimas - mūsų ateitis. Ne skurstantieji yra mūsų šviesuomenė, o būtent ta vidurinioji klasė. Ir kodėl jai nesuteikiama daugiau privilegijų? Kodėl visiškai panaikintas tas PNPD? Taip, tai būtų dvigubi vaiko pinigai. Bet kodėl gi ne? Labai viliuos, kad mūsų valstybė pribręs ir grąžins šią mokestinę lengvatą (pradžioje kad ir mažesnę).

2. Nėra saugiklių asocialiems tėvams

 Čia įžvelgiu didelį riebų minusą, pliusai beveik niekiniai prieš šį minusą. Tai tiksianti bomba. Įsivaizduokite šeimą, kuri  yra asociali, dažniausiai turinti ne mažiau 5 vaikus, alkoholis - dažnas svečias. Ir tokių šeimų Lietuvoje daug.  Dabar tokia šeima gaus tarkim papildomai 225 eur vaiko pinigų. Tebūnie tie vaiko pinigai būtų panaudojami maistui, šildymui, drabužėliui (apie lavinimui skirtų priemonių jokių minčių). Bet, deja, realybė kitokia. Lietuvoje vaiko apsaugos sistema dar labai silpna. Asocialiose šeimose - papildomas pinigėlis reiškia daugiau alkoholio, automatiškai daugiau smurto. Ir tie geri norai, kad kiekvienas vaikas gaus vaiko pinigus, taip gali skaudžiai atsisukti - iki tragiškų baigčių. Maža Lietuvoje pavyzdžių? Argi čia ne naujojo įstatymo skylė? Taigi nei viena šeima nepatirs finansinio nuostolio, dirbančios šeimos pajus per nago juodymą naudą, jei perves savo 2% gyventojų pajamų mokesčio organizacijai, galinčiai gauti paramą. Skurstančios šeimos  pajus per tris nago juodymus naudą, o, socialiniai darbuotojai, sukluskite, jums darbo tikrai padaugės!!!
1 komentaras:

  1. Pataisysiu truputį, socialinės rizikos šeimos, dažniausiai yra turinčios 1 ar du vaikus, čia- jei vertinti statistiką o ne manymą http://vaikoteises.lt/media/file/Statisitika/socialines_rizikos_seimos_2016_m.%202.pdf , vidutiniškai vienai šeimai , patiriančiai socialinę riziką, netenka net dviejų vaikų, o jūs teigiat, kad asociali- dažniausiai turinti ne mažiau kaip penkis vaikus. Taip ir formuojama nuomonė, kad daugiavaikės šeimos yra asocialios.

    AtsakytiPanaikinti