2016 m. kovo 23 d., trečiadienis

Du velykiniai darbeliai

Du darbeliai, kuriuos, mano manymu, tiesiog būtina padaryti kartu su vaikais prieš Velykas - tai papuošti namus Velykų  medeliu (eglute) ir paruošti krepšelį, į kurį Velykė atneš vaikams kiaušinių :). Aš dar pagalvojau, kad jei nespėsiu nudažyti iš anksto vardinius kiaušinius, įdėsiu Velykų rytą po šokoladinį. :)

VELYKŲ EGLUTĖ arba MEDELIS

Lietuvių tradicijos anksčiau:
Per Velykas buvo puošiama Velykų eglutė. Prie vienos tiesios medžio šakos buvo rišamos eglės šakelės, taip dirbtinai sukuriant eglės formos medelį. Šiame medelyje būdavo padaromi lizdeliai, į kuriuos įstatomi kiaušiniai. Paprastai buvo įstatomi 9 ar 12 kiaušinių, mat šie skaičiai laikyti magiškais, nešančiais laimę. Toks medelis dar buvo puošiamas išsprogusiais žilvičio kačiukais, popierinėmis gėlėmis, paukštelių formos sausainiais. Tikėta, kad kiaušiniai nuo šio medelio neša laimę ir sėkmę. Primena Kalėdų eglutę? Pasirodo, kad persai kovo mėnesį švęsdavo Naujuosius metus, o dažyti kiaušiniai jiems reiškė Naujųjų metų gimimą.

Su vaikais dabar:
Velykų medeliui (šakelėms) gaminome papuošimus - dekupažuotus kiaušinius. Pamačius Beatos laidą, kad galima dekupažuoti su baltymu, pagalvojau, kokia geniali mintis!!! Pigu ir saugu vaikams!!! Bet vis dėlto ant išpūsto kiaušinio vaikams gali būti per sudėtinga, tad iškirpau 12 kartoninių (nuo dėžės) kiaušinių

  • Nudažėme baltai (pagal servetėlės foną).
  • Reikėjo palaukti (nors ir džiovintuvu džiovinome).
  • Laukimo metu mergaitės liejo akvarelę, piešė.
  • Kiaušinio baltymą pakako šakute pramakaluoti.
  • Kirpome servetėles, atskyrėme servetėlių sluoksnius ir klijavome. Nėra labai paprasta, bet ir ne taip sudėtinga, tokį darbelį gali atlikti ir keturmetis. Mergaitėms taip patiko (pačios net sluoksnius nuo servetėlės nusiėmė), kad iš 24 pusių (kiaušinius apklijavo iš abiejų pusių), man teko tik viena!!!!
  • Iš 24 pusių sugadintos buvo 5-6, bet nei vienas kiaušinis nesusigadino iš abiejų pusių (bent viena pusė gražiai gavosi).
  • Be abejonės, "tas gražiai" nereiškia tobulai: su raukšlelėmis, įplyšimais, bet rezultatas tikrai džiugino. Drąsiai pasipuošėme namus vaikų darbeliais!
  • Patarimas - kuo gausiau baltymu tepti, tuo lengviau (nuo sausoko teptuko iš karto susigadina).
Pasiruošimas
Procesas
Rezultatas
Sugalvojo pagražinti flomasteriais. Negi prieštarausiu?

Nors tikslas buvo papuošti labiausiai matomą vietą namie - prieškambarį, aišku, kiekviena užsimanė pasipuošti ir savo kambarį. Teko viską padalinti - ir šakeles, ir kiaušinius :).
Deimantės kambario velykinis akcentas

Milos kambario velykinis akcentas. Panašu į eglutę? :)
Prieškambario velykinis akcentas

VELYKĖ

Velykų tradicijos anksčiau
Vaikai tikėjo, kad pamiškėje gyvena senutė Velykė. Ji dažo kiaušinius, o Velykų naktį sudeda juos į vaškinį ar cukrinį vežimaitį, pakinko į jį kiškius ir veža vaikams. Iš ryto kiekvienas vaikas ant palangės rasdavo po du Velykės kiaušinius.

Su vaikais dabar:
Paruošėme krepšelius (vieną aš pati - kad ir mažiausioji turėtų). Iškirpau dėžutės trafaretus, o išdailinio pačios. Atrodo, tokios paprastos tos dėžutės, bet jų gaminimas užtruko keletą valandų. Vėlgi panaudojo dekupažą :). Aišku, didesnį servetėlės gabaliuką ant kartono užklijuoti su baltymu nei suaugusiam nepavyktų be raukšlelių.
Krepšelių gaminimo procesas

Mergaitės laukia Velykės :)
 Spalvingų Velykų :)

Informacijos šaltinis apie tradicijas day.lt 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą