2015 m. lapkričio 10 d., antradienis

Kalėdų belaukiant

65 idėjos jūsų must do sąrašui Kalėdų belaukiant1. 2016 m. Advento pradžia lapkričio 27 d. Prie šeimos vakarienės stalo uždegti pirmąją Advento žvakutę. Perskaityti laiškelyje trumpą gerumo istoriją.
 

2. Perskaityti ar išmokti mintinai maldelę (mes galime ją deklamuoti ir miegantiems vaikams, nes mintys - galingos).

Kur tik beeitum ir ką beveiktum,    
Lai ant peties angelėlis sėdės.           
Kas benutiktų ir ką bekalbėtum, 
Tegu jis viską išspręsti padės.               

Kaip besielgtum ir ko benorėtum,              
Lai gėrio pradas tave tolyn ves.             
Ir kad ir ką tau kiti besakytų,              
Leisk savo širdžiai pasiekti žvaigždes.     

3. Pagaminti kartu su vaikais angelą(-ų) ir jį pakabinti prie lovos. Galima įrašyti maldelę.
Nuotrauka iš čia
 4. Surinkti visas namuose esančias eilėraščių knygas, kuriose būtų galima rasti kalėdinių ar tiesiog žiemiškų eilėraščių. Ir juos perskaityti kartu su vaikais :).

5. Labiausiai patikusį eilėraštį išmokti mintinai, kurio gali prireikti netikėtai sutikus Kalėdų senelį mieste, spektaklyje, darbovietėje ir pan.

6. Parašyti laišką Kalėdų seneliui. Pasvarstyti, ką galėtumėte padovanoti jam (ir Kalėdų išvakarėse padėti tą dovaną po eglute. O jau slepiant dovanas vaikams, tą dovanėlę paimti lyg būtų Kalėdų senelis ją nusinešęs. Gal piešinys, pačių iškeptas skanėstas ar darbelis.

7. Parašyti, nupiešti ar pagaminti pasveikinimus močiutėms, krikšto tėveliams ar artimiems draugams ir išsiųsti paštu.

8. Parašyti sveikinimus kitiems giminaičiams ir išsiųsti paštu. Juk būtų nuostabu gauti sveikinimų iš tolimesnio giminaičio?

9. Gruodžio 6 d. ŠVENTASIS MIKALOJUS, Mykolinės. Batuose prikrauti saldainių, mandarinų, riešutų ir pan. O gal ir kaimynų vaikams. Legenda apie šv. Mikalojų:  
„III ir IV amžių sandūroje dabartinės Turkijos teritorijoje, Demrė miestelio apylinkėse, gyveno vyskupas Mikalojus Myrietis, vėliau tapęs šventuoju. Mikalojus suardė pagonių deivės Dianos šventyklą (jos gimtadienį). Jis garsėjo slapta atliekamais labdaros darbais. Viduramžių vaikams gruodžio 6-tą dieną į žaislinius laivelius kraudavo dovanėles - kadangi Mikalojus buvo jūreivių šventasis ir globėjas. Iš tų laivelių vėliau pasidarė batai ir kojinės. Nes, esą, vieną vargingą našlės šeimą jis sušelpė slapčiomis įmesdamas aukso gabalėlį į prie ugniakuro padžiautą vaiko kojinaitę.“ Todėl šią dieną ir minime šv. Mikalojaus dieną, o nykštukai atneša į batus saldainių....

10. Tą patį vakarą gruodžio 4 d. prie šeimos vakarienės stalo uždegti antrąją Advento žvakutę. Perskaityti laiškelyje trumpą gerumo istoriją. 

11. Pakalbėti su vaikais, ką reiškia dalintis. Dalinuosi ne tuo, kas nuo manęs atlieka, o tuo, kas man yra svarbu ir brangu.

12. Išpuošti namus lemputėmis.

13. Pagaminti kvepiančių namų puošmenų. Google: christmas decor smell.

14. Prikarpyti snaigių ir išpuošti namus jomis. Dekoruoti karpiniais langus.
Nuoroda, kaip iškirpti snaiges

15. Pagaminti eglei žaisliukų: dekupažo technika, iš molio, popieriaus ir pan.

16. Pagaminti kartu su vaikais girliandų. Google: garland christmas crafts (ar diy).

17. Gruodžio 13 d. ŠVENTOJI LIUCIJA arba Šviesos diena. Pagaminti žibintų, uždegti namuose žvakių, paskaityti:
Liucija – šventoji Skandinavijos šalių globėja. Liucijos šventė ypač plačiai paplito Švedijoje XIX a. pabaigoje. Šios dienos simbolis – šviesos spingsulė (žibintas, deglas, žvakė). Jokiam kitam liturginiam laikotarpiui tiek nebūdinga šviesų simbolika, kaip adventui. Keturios advento žvakės išreiškia šviesos slėpinį: žvakė teikia šviesą pati sudegdama. Advento žvakės nurodo tą šviesą, kuri nušvis Kalėdose, tą šviesą, apie kurią evangelistas Jonas sako: „Buvo tikroji šviesa, kuri apšviečia kiekvieną žmogų“ (Jn 1, 9).
Apie gruodžio tryliktąją vakarai jau nustoja trumpėję – saulė leidžiasi vienu ir tuo pačiu metu. Tik ryte ji dar vis kažkiek „pramiega“. Lietuviai nuo seno švęsdavo saulės sugrįžimo šventę (Sugrįžtuves), pradėdami nuo Šviesos dienos iki saulės Saulėgrįžos (akimirkos, kai būna ilgiausia naktis ir trumpiausia diena, o vėliau dienos pradeda ilgėti). Kitados Lietuvoje šią dieną būdavo atliekamos ugnies pagerbimo apeigos, kalbamos maldos namų židinio ugnelei ir jos globėjai Gabijai.“
Google: christmas latern diy.

18. Tą patį vakarą gruodžio 11 d. prie šeimos vakarienės stalo uždegti trečiąją Advento žvakutę. Laiškelyje trumpa gerumo istorija.

19. Aplankyti pagrindinę miesto eglę, o gal apvažiuoti visas miesto egles?

20. Aplankyti miesto kalėdines parodas. Gyvenant mažame miestelyje ar kaime, gal verta suplanuoti kelionę į didesnį miestą?

21. Nueiti į kalėdinį spektaklį.
Užburtas veidrodis

22. Pasidomėti, kaip šventė lietuviai Kalėdas senovėje. Kokios lietuviškos tradicijos.

23. Išmokti pagaminti šiaudinių sodų ar kalėdinių žaisliukų ir papuošti jais namus ar eglę.

24. Nuvažiuoti kartu su šeima į medelyną ir parsivežti tikrą eglę.

25. Papuošti namuose eglutę. Paskaityti Kalėdų eglutės istoriją, kaip ją puošdavo anksčiau.

26. Gruodžio 18 d. prie šeimos vakarienės stalo uždegti ketvirtąją Advento žvakutę. Perskaityti laiškelyje trumpą gerumo istoriją.

27. Gruodžio 21 d. ELNIO DEVYNIARAGIO ŠVENTĖ arba Žiemos saulėgrįžos pradžia. Padaryti darbelį su devyniaragiu nešančiu raguose saulę.
„Pagal astronominį kalendorių žiemos solsticija(ilgiausia naktis ir trumpiausia diena) įvyks gruodžio 22-ąją - tuomet šiaurės ašigalis esti labiausiai nukrypęs nuo saulės. Ikikrikščioniškais laikais mūsų protėviai turėjo savitas žiemos saulėgrįžos apeigas. Tas saulės stabtelėjimas horizonte būdavo švenčiamas keletą dienų. Kai kas iš prosenovinių apeigų išliko iki mūsų dienų kaip tradiciniai lietuviškų Kūčių ir Kalėdų papročiai.
Beje, šią šventę nuo seno šventė įvairios tautos. Pavyzdžiui, graikai šventė šviesos dievo Dionizo šventę, indoiranėnai – saulės dievo Mitros šventę, romėnai – Nenugalimos Saulės gimimo šventę. Pasak senų sakmių, tuomet, kai baltas elnias išbėga iš miško, ateina Kalėdos. Elnias devyniaragis lietuvių pagonių tikėjime – mėnulio simbolis. Nuo priešpilnio mėnulio iki pilnaties – 9 paros, todėl jis vadinamas devyniaragiu. Elnias devyniaragis (mėnulis) vasarą eina žemai, tada trumpa naktis; žiemą jis eina aukštai, tada naktis ilga. Taigi žiemos saulėgrįža buvo švenčiama iki Kalėdų. Kai kuriose dainose elnias vaizduojamas ir kaip Saulės simbolis, atnešantis ant ragų saulę. Į Lietuvą atėjus krikščionybei, saulėgrįžos šventė sutapatinta su Jėzaus Kristaus gimimu.“
28. Pagaminti iš įvairių dėžučių namelių ir sukurti kalėdinį miestelį. Google: christmas town (ar village) diy.
29. Pagaminti prakartėlę iš popieriaus, modelino ar tiesiog nusipirkti. Paskaityti apie Jėzaus gimimą, prakartėlės prasmę.

30. Paaukoti elgetoms. Prie katedros, laisvės alėjoje, jūsų konteinerio...

31. O gal paremti beglobius gyvūnus? Nuvažiuoti į prieglaudą ir nuvežti maisto katėms, šunims?

32. Parašyti sveikinimų, įdėti į mažus vokelius ir išdalinti nepažįstamiems gatvėje. Padovanota šypsena garantuota.

33. Šeimos prisiminimų vakaras - vartyti nuotraukų albumus, prisiminti gerą laiką kartu.

34. Gerų darbų, pasiekimų šulinys. tai gali būti stiklainis, dėžutė ar tiesiog užrašyti į sąsiuvinį. Gal jūsų vaikas išmoko skaityti, sugroti sudėtingą kūrinį, važiuoti dviračiu, įveikė storą knygą, padėjo draugui, šeimos nariui. Kitaip tariant įvertinti, kiek paaugo jūsų vaikas (-ai) per pastaruosius metus. Kasmet rengiant tokius šulinius, po kelerių metų bus įdomu visa tai paskaityti.

 35. Pagaminti šeimos eglę - nupiešti, iškirpti eglę kokiu tik norisi būdu. Burbulai - šeimos narių atvaizdai. Šeima - pagrindinė vertybė, kad ir kokios ji sudėties (kiekvienam savo).

36. Mūsų šeimos Kalėdų tradicijos - surašyti ant lapo, ką veikiame prieškalėdiniu laikotarpiu ir per Kalėdas kiekvienais metais. Kokios naujos tradicijos?

37. Sudaryti kalėdinių filmų sąrašą ir juos žiūrėti kartu su šeima.

38. Senoji animacija - Laiškanešys. Perskaityti šią pasaką ir padaryti darbelį.

39. Senoji animacija - Spragtukas. Paskaityti šią pasaką.

40. Senoji animacija - Dvylika mėnesių. Paskaityti šią pasaką.

41. Senoji animacija - Sniego karalienė. Paskaityti šią pasaką. Su vyresniais vaikais padiskutuoti apie filmukuose puoselėjamas vertybes.

42. Pasaka "Pirštinė". Darbelis - ant didelės iškirptos popierinės pirštinės beskaitant pasaką klijuoti gyvūnėlius, kurie užklysta.

43. Įrengti paukšteliams lesyklėlę. Jei tam pasiryžtumėte, atminkite, tai tas pats, kas įsigyti naminį gyvūną - lesalu reikėtų rūpintis kasdien iki pavasario. Nes įpratę paukšteliai rasti maisto, neberadę gali nebesugebėti patys susirasti lesalo gamtoje ir pražūti, ypač snieguotą žiemą.
44. Kepti sausainius, pyragus pagardintais imbieru, cinamonu, kardamonu, gvazdikėliais... Šį punktą kartoti bent 3 kartus.

45. Prikepti sausainių ne tik sau. Supakuoti gražiai ir padovanoti tiems, kurie pasibels į jūsų duris - kaimynas, paštininkas ar šiaip pasiklydęs žmogus.

46. O gal pabandyti iškepti meduolinį kalėdinį pasakų namelį?


47. Patiems iškepti kūčiukų.

48. Pakalbėti apie Kūčių valgius ir jų prasmę.

49. Prisiminkite savo vienišus giminaičius ir būtinai juos aplankykite. Tikiu, kad tokių yra beveik kiekvienoje giminėje...

50. Surengti pasakų vakarus. Jei skaitote vaikams prieš miegą knygas, padarykite tai neįprastai - apsigaubkite skara, įjunkite lemputes, uždekite žvakių, užkaiskite arbatos, o prie jų paruoškite naminių sausainių, susirangykite visi kartu ir skaitykite ilgiau nei įprastai (jei yra įprotis skaityti, esu tikra, kad vaikai visada nori dar ir dar).

51. Pasidarykite šeimos kalėdinę fotosesiją. Nebūtinai samdant fotografą, galima ir naminę. :).

52. Išvykite kartu su šeima į mišką. Pakalbėkite, kaip sunku žvėreliams žiemą. Gal prisijungsite prie daržovių dovanojimo (pavieniai atvejai žvėrims netinka, tai reiktų daryti nuolat, geriausia prisijungti prie jau įrengtų ėdžių).

53. Apsilankykite vaikų namuose, gal turite kokybiškų, bet nereikalingų žaislų? Ar kitų jiems būtinų daiktų.

54. Pagaminti maisto ir pavaišinti benamius ar nuvežti į artimiausią Vaikų dienos centrą.

55. Nulipdyti sniego senį, daryti sniego angelus, važinėtis rogutėmis. Jei tik yra sniego, tai daryti kasdien. :)

56. Sudalyvauti miesto, darbo ar darželio Kalėdų šventėje.

57. Pabūti tyloje visą dieną - jokių TV, kompiuterio, facebooko, muzikos...


58. Padaryti namuose generalinę tvarką įtraukiant vaikus. Atsikratyti kuo daugiau nereikalingų daiktų. Generališkai apsivalyti namus - apsivalyti sielą :).

59. Sugalvoti bent 10 prasmingų žodžių, pavyzdžiui, meilė, ramybė, svajonė, darbas, dalijimasis, pagalba, tikėjimas, džiaugsmas, atkaklumas, kantrybė, viltis, tikslas ir pan. Aptarti su vaikais, ką šie žodžiai reiškia. Pagaminti su žodžiais dekoraciją.

60. Pagaminti gerų darbų eglę. Tik jokiais būdais nedarykite blogų darbų eglės - akcentuojame tik gerą elgesį :). Geri darbai gali būti surašyti ant rankyčių (antspaudai ar iškirptos iš popieriaus), popieriaus juostelių, ar bumbulų.

61. Sudaryti savo mėgstamų kalėdinių dainų sąrašą ir lai namai skamba kalėdine nuotaika.

62. Įrengti vaikams kalėdinį pasakų namelį - žaidimų vietą. Tai gali būti kartoninis namelis, dviaukštė lova (panaudojus užuolaidas, audinius ir pan.).

Nuotrauka iš čia

63. Padarykite iš permatomos plastikinės dėžės ir lempučių šviesos stalą. Tamsiausiais žiemos vakarais užburiantiems žaidimams.

Žaidimai su šviesos stalu
Visai neseniai parašė apie šviesos stalą ir Su vaikais.

64. Gaminti lengvus kalėdinius darbelius su vaikais. Jiems paskirti lentyną (ar ant virvės sukabinti), kad visi galėtų grožėtis vaikų kūrybiškumu ir darbštumu. 10-15 min. juk galima atrasti per dieną? Svarbu turėti idėjų ir entuziazmo :).

65. Kas vakarą gruodžio mėnesį perskaitykite po vieną B. Ferrero Kalėdų istoriją. Šios istorijos labiau tinkamos su vyresniais vaikais.


*******


Pačių jaukiausių, pačių įdomiausių, įsimintiniausių ir kitų -iausių gruodžio vakarų :).

7 komentarai:

 1. Akvile, tu kaip visuomet saunuole, aciu Tau uz puikias idejas (Y)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Viskas labai šaunu, tik aš prieš tikrą Kalėdų eglę namuose. Juk tiek kalbame apie gerumą, o čia bac - nukertame gyvą medelį. Juk Kalėdoms (ir pezalams apie gerumą) pasibaigus, eglutę reiks išmesti. Ir ką šis veiksmas turi bendro su taip apkalbinėjamu ir akcentuojamu gerumu? Nebent jūs žinote metodų, kaip jai priauginti šaknis ir pasodinti į žemę atgal - naujam gyvenimui. Todėl idealu puošti gyvą eglę lauke, o namuose - dirbtinę (mes turime nusipirkę iš "Senukų" - super, atrodo kaip tikra, ir daug metų jos užtenka, ir dar daug užteks). Blogiausiu atveju - šaką, bet nukirsta nuo eglės, ji irgi neataugs. Dar idėja - galima eglutę pagaminti patiems. Internete kalnai idėjų ir pamokų, lieka tik išsirinkti pagal gražumą, savikainą ar sudėtingumą.
  Tai linkiu, kad Jūsų gerumas pasireikštų ne tik rašant žodelius ar vaišinant sausainiais kaimynus :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Bet juk kalba eina apie pirkimą iš medelyno, o ne apie savivaliavimą. Medelyne parduodamos eglės yra specialiai augintos (vazonuose), kitos praretintos, kai netinkamai augo (tarkim,užgožia kitus). Reiktų praretinti medžius ir be Kalėdų. Eiguliai taip pat ir atsodina. Žodžiu, eiguliai tikrai nedaro žalos miškui, o dirba sunkų darbą. Kalėdinis laikotarpis - papildomos pajamos.
   Jūs plačiau visuo tuo pasidomėkite, pasiskambinkite į medelyną, girių horizontus pažiūrėkite. Aš visiškai rimtai. Ir arbatos išgerkite :) Gražios dienos :).

   Panaikinti
 3. Labai šaunios idėjos/ Norėjau pasiteirauti o tos gerumo istorijos iš knygos ar kažkur kitur jas galima rasti. Ir ar nurodytoje knygoje pasakojimai ne per sudėtingi keturmetei?

  AtsakytiPanaikinti