2015 m. rugpjūčio 19 d., trečiadienis

Lavinantys žaislai iki 3 metų ir jų nauda III

Žaislai, emocinei brandai ugdyti

Nuotraukos

Rekomenduojama turėti specialų foto albumą ir kartu su vaiku reguliariai (tarkim kas mėnesį) jį pildyti nuotraukomis, kur buvote, ką veikėte, žaidėte. Tai ugdo vaiko atmintį, netiesiogiai moko sąvokų "anksčiau", dabar", "vakar", "seniau". Ir be abejonės, turite gerą laiką kartu su vaiku tiek veikiant kažką, tiek klaidžiojant prisiminimais.

Kita idėja - pagaminti nuotraukų magnetukų su šeimos nariais. Dėlios tuos magnetukus tikriausiai ne vieną kartą.


Jausmų paveikslėliai ar knygos 

Knygelių ar žaidimų, kuriuose kalbama apie jausmus pravartu turėti  ir dvimečio knygų lentynoje.


Muzikos instrumentai

Kokybiškų muzikos instrumentų dėžutė ar skrynelė - tiesiog privaloma. :) Savo grojaraštyje turėkite įvairių stilių muzikos - nuo klasikos iki roko, nuo vaikiškų dainelių iki liaudies muzikos. 

Turėkite ir pačių paprasčiausių melodijų, pagal kurias galėtumėt lengvai mušti ritmą. Kadangi mes esame lankę ir yamahos mokyklėlę, ir suzuki, tai iš ten turime kompaktų su elementariomis melodijomis. Dalintis tikriausiai būtų nelegalu, bet pagooglinę tikriausiai rastumėt, kas dalinasi...Rankų ir pirštukų lėlės

Vaiko vaizduotei lavinti puikiai tinka rankų ar pirštukų lėlės.
Idėja: su rankos lėle mokyti vaiką užsienio kalbos. Kai tik speciali lėlė ant rankos, jūs kalbate tik užsienietiškai, nei vieno lietuviško žodelio ar vertėjavimo.


Žaislai kalbos ir kognityvinės raidos skatinimui

Į šią grupę įtraukiami visi ankstensių žaislų grupių žaislai (taip pat iš pirmos ir antros šio straipsnio dalių). Liko paminėti tik dar dvi:

Magnetinė, kreidos lentos ar molbertai

Prie jų prireikia magnetinių raidžių, skaičiukų, kreidos ir kitų piešimo priemonių.


Knygos Knygos Knygos

Tai ne žaislai, bet jos yra būtinybė mažylio kambary. 
Maždaug nuo 1,5 - 2 m. galima pradėti skaityti trumputes istorijas, kurios dažniausiai susijusios su vaikui aktualiais dalykais, pvz., puoduko reikalais ar išėjimu į darželį, nenorą eiti miegoti. Apie tai kalba personažai Ingrida, peliukas Lukas, piratas Pijus, Princesė Paulė, kita tiesiog mažoji princesė, Joniukas ir Rūtelė - žodžiu, daug tokio tipo knygelių bibliotekoje tikrai rasite.


Keletą knygelių, kurias rekomenduočiau 1,5 - 2,5 m. vaikams (kai jau norisi istorijų ir nebeužtenka apie ūkio, miško gyvūnus, spalvas, pirmųjų žodžių  ir kitų edukacinių knygelių):

1. Pasakos "Ropė", "Pagarandukas", "Trys paršiukai" ir kitos, kuriose ryškūs pakartojimai.
2. Smalsučio beždžioniuko Džordžo nuotykiai (lietuviškos apie jį yra trys knygelės).
3. Ar žinai, kaip aš tave myliu - garantuotai taps viena mylimiausių ne tik trimečio bet ir penkiamečio vaiko knygelė.
4. Kur keliauji, Larsai?, Hans de Beer (tinka ir vyresniems)
5. Mano pirmosios istorijos, D. Geisler
6. Peliuko Aniceto nuotykiai, R. Baltakienė (dvi knygelės)
7. Diena su tėčiu, Kitty Richards
8.Vilkas keičia spalvą, O. Lallemand, E. Thuillier (tinka ir vyresniems)
9. Zebriukas Zū, M. Gay
10. Tikas ir Takas, W. Disney ir kitos šio autoriaus knygelės mažiesiems
11.V. Sutejevo pasakos, apsakymai: Viščiukas ir ančiukas, Obuolių maišas, Kas čia per paukštis?, Laivelis, Užgaidi katė, Eglutė, Peliukas ir Pieštukas, Trys kačiukai, Po grybuku, Stebuklinga lazdelė ir kt.. Taip taip, beveik visos šios pasakos yra ekranizuotos, tai mūsų mėgstama senoji animacija. Skaitant knygeles ir žiūrint filmukus kartu - puikiai praplėsit vaiko akiratį.
Pavyzdžiui, "Linksmos istorijos" (Pasakos Viščiukas ir Ančiukas, Trys kačiukai)


***
Kokybiškai vaikui skaitoma knyga - tai kai skaitoma raiškiai, neskubant, sustojant, kad paaiškintumėt vaikui naujus žodžius (arba pakeistumėt kitais, kad galėtų suprasti), atsakant į vaiko klausimus. Taigi svarbu ne kiekybė (perskaitomų puslapių skaičius), o kokybė :).

***

Jau vaiko antrųjų metų gale galima pasiūlyti užduočių knygeles. Jos yra gerai, nes vaiką pratina jau ankstyvojoje vaikystėje prie pratybų, kurių prireiks mokykloje. Vaikas niekad neturėjęs tokių knygelių, tikriausiai mokykloje gauna šoką :).

Pačios pačios pirmosios užduočių knygelės galėtų būti paprasčiausiai lipdukų knygelės, idealu skrituliuko formos lipdukai (kaip ir formų rūšiuoklėje - lengviausia pataikyti - apskritimo formos figūrėlę.) Tokias knygeles yra išleidusi leidykla "Jūsų flintas", nors ši leidžia visišką šlamštą nuo mažiausiems, skirtų knygelių iki mokyklinukams, skirtų tuštybių žurnalų, bet perliukų galima atrasti ir šios leidyklos asortimente. :). O prioritetą teikiu  leidyklos "Presvika" knygelėms patiems mažiausiems. Vyresniems gerų knygelių (labai gerų) yra išleidusios - "Nieko rimto" ir "Educata".


P.S. reklama neužsakyta, viskas yra mano subjektyvi nuomonė.

:)

Pirma dalis Lavinantys žaislai iki 3 metų ir jų nauda
Antra dalis Lavinantys žaislai iki 3 metų ir jų naudaKomentarų nėra:

Rašyti komentarą