2015 m. liepos 16 d., ketvirtadienis

Lavinantys žaislai iki 3 metų ir jų nauda II

Žaislai, skatinantys socialinę kompetenciją

Socialinė kompetencija apima vaiko rodomą pagarbą, atsakomybę, komunikavimą su kitais, pozityvius darbo įpročius (kaip prisitaikoma, reaguojama, kai nesiseka), gebėjimą spręsti problemas, laikytis taisyklių, pasirengimą įsitraukti į žaidimus su taisyklėmis.

Šiuos įgūdžius ugdo:
  1. Stalo žaidimai - moko dalintis, laukti eilės, bendrauti, žaisti kartu, laimėti, pralaimėti. Nors to laimėjimo, pralaimėjimo iki 3 m. visiškai nereiktų akcentuoti ir neverta tikėtis, kad tokio amžiaus vaikas mokės pralaimėti. Ir nereiktų griežtai laikytis taisyklių - pvz., galbūt du kartus vaiko eilė, o tik vieną kartą suaugusio. Geriau žaidžiant kartu mokytis spalvų, priešingybių, dydžių, formų, loginių asociacijų ir t.t.
   Paprasčiausi stalo žaidimai tinkantys iki 3m. (bet maždaug nuo 2m.) yra domino (pvz., spalvų, gyvūnų), įvairios versijos memo žaidimai, sujungti, kas tinka, rasti priešingybes, skaičiavimo pradmenų (pvz. boružėlės, šuniukai), asociacijų. Pasidairius parduotuvėse tikrai yra didelė pasiūla stalo žaidimų mažiausiems.

    2. Konstruktoriai (kaladėlės, Lego, K'nex ir kiti konstruktoriai).
     Apie juos jau kalbėta pirmoje dalyje, bet čia turima omeny, kai konstruoja ne vienas vaikas, o su kitais vaikais, tuomet be visų teikiamos konstruktorių naudos prisideda ir bendravimo menas. Dažnai nutinka, kad vaikai sukonstruotus žaislus panaudoja savo vaizduotės žaidimams. Be to, vaikai konstruodami mokosi matematikos, netgi fizikos.


      3. Lėlės.
        Lėlės taip pat įtraukiamos prie socialinių įgūdžių formavimo žaislų grupės.
       • Jos gali padėti mažą vaiką paruošti naujo šeimos nario atėjimui, tarkim jis gali rūpintis savo "kūdikiu", kol mama rūpinasi broliuku/sesute.  
       • Lėlės gali "gyventi" vaiko ritmu, atlikti tuos pačius ritualus: valgyti, maudytis, eiti miegoti. Ypač aktualu, jei vaikas priešinasi miegui. Šią situaciją gali palengvinti, jei lėlytei bus "išvalomi" dantukai, aprengiama pižama ir jai skaitoma pasaka. 
       • Parūpinus įvairių drabužėlių lėlėms, turės daug darbo ir mažieji piršteliai. Jau ir dvimetis gali užmauti sijoną.
       • Be abejonės, naudinga turėti ne tik standartinių lėlių.        4. Persirengimai ir vaizduotės žaidimai
         • Didelis veidrodis ir skrynia (dėžė, spinta) su skarelėmis, įvairiais drabužiais įkvepia kūrybos žaidimams. Tai moko imtis iniciatyvos, priimti bendrus sprendimus ir bendradarbiauti, taip pat savarankiškumo - skatina patiems rengtis. Mes patys turime pufą, kuriame laikomi paklodės (jas apsivynioja, susiriša, susisega segtukais), mano nenešiojamos suknelės, skaros, karnavaliniai drabužiai. Oi, kaip mėgsta persirenginėti mano mergaitės, įtraukia net ir mažiausiąją metinukę sesę  :). Vaikystė - stebuklų metas. Tai laikas, kai yra viskas įmanoma.

         Geras straipsnis apie vaidmenų žaidimus Su vaikais bloge.

         • Vaizduotės žaidimams priskiriamos įvairios figūrėlės, pavyzdžiui gyvūnų, dizonaurų, indėnų, žmonių ir kt. Mes esame prikaupę iš įvairių kinder kiaušinių figūrėlių, kurios žaidintos daugybę kartų :).
           

           • Žaisti su figūrėlėmis galima pagaminti mažuosius pasaulius (vyresni vaikai ir patys juos susikuria). Daug pavyzdžių rasite su raktiniais žodžiais "small world play", "fairy gardens". Patiems mažiausiems tinka patys paprasčiausi, tarkim tik iš akmenukų, plastelino. Vaiko fantazija kūrybiniams žaidimams po truputį pradeda skleistis nuo 2m. (Iki tol yra labiau atkartojimas matytų veiksmų, imitavimas). Ir visai nebūtina pirkti gatavų lėlių namelių, nes tokiuose pasauliuose vaikai kur kas labiau įsijaučia.           Komentarų nėra:

           Rašyti komentarą