2015 m. balandžio 15 d., trečiadienis

Minutė skaitymo mokymuisi

Dabar, kai jau antra dukra išmoko skaityti, sakyčiau, anksti, atrodo, kad nėra nieko paprasčiau, kaip išmokyti vaiką skaityti. :) Regis, galėčiau bet kurį vaiką to išmokyti aplink ketvirtąjį gimtadienį :). Sakysite, vaikai skirtingi, jie skirtingų pomėgių, skirtingas raidos tempas ir pan. Nesiginčysiu, nes tai iš tikrųjų tiesa, tačiau, man regis, aš savus vaikus galiu sudominti bet kuo, na, bent jau kai jiems yra 3-4 metai :). Tereikia tinkamo laiko ir priėjimo prie jo :).

O ir mokėjimas skaityti nėra kažkas ypatingo, tai tėra įrankis, padedantis tobulėti bet kurioje srityje. Tai tik vienas iš įgūdžių tokių, kaip mokėti apsirengti pačiam ar naudotis tualetu :).





Be abejo, Mila tik tik pradėjo jungti skiemenukus į žodelius (kaip aš sakau, "užsidegė lemputė"), dar turėsim netrumpą kelią iki tikrojo skaitymo. Skaitymo pradžią laikau, kai sąmoningai perskaito dviskiemenius žodelius ir suvokia jų prasmę.

Savo vaikus mokau skaityti fonetiniu būdu:

Raidelės --> Skiemenukai --> Dviskiemeniai atvirųjų skiemenų žodeliai -->Ilgesni žodeliai-->Žodžiai su dvigarsiais-->Sakinukai-->Pastraipos-->Knygos

Žinia, yra kitų būdų, kaip išmokyti vaikus skaityti, pavyzdžiui, G. Domeno, kai vaikas mokosi iš karto ištisų žodžių. Šis metodas, tiesą sakant, man atrodo kosmiškai (bet gal anglų kalboje labiau tinkamas?), tad visiškai nesiblaškydama į šalis kartu su Mila mokėmės "senoviškai".

Pagrindinis mano įrašas apie skaitymą čia. O čia dalinuosi dar keliais patarimais, kurie padėjo Milai sujungti skiemenukus į žodelius (nuo ketvirto etapo).

Stebuklų nėra, viskas yra labai paprasta, tikriausiai čia yra svarbiausia laikas nuo laiko, kaip ir sako įrašo pavadinimas, skirti bent vieną minutę per dieną. Jei pavyksta - 5 minutes yra puiku, o jei 20 minučių - fantastika :).

Tą vieną minutę galima žiūrėti ir bandyti skaityti (tik nereikalaukite, kad tą darytų vaikas, jūs už jį tą darote, kol jam "užsidega lemputė").

1. Skaidrės. Siuntinys 1. 


2. Lapeliai. Siuntinys 2.
 Patogu automobilyje ar kur kitur išėjus iš namų kažko belaukiant.

3. Tiesiog imti lapą ir flomasterį ir vaiko akyse užrašyti. Tą dariau pakankamai dažnai.



4. Paįvairinimui užrašyti ant lentos (piešimo, magnetinės).

Rodant žodelius bet kuriuo būdu, lai vaikas:

1. Žaidžia, tai ką mėgsta - lego, dėliones, su lėlytėmis.
2. Valgo ledus
3. Šokinėja ant sofos
4. Sėdi jūsų glėbyje
5. Vartosi ant grindų
6. ...


Kitaip tariant, neverskite vaiką ramiai atsisėsti ir nesakykite: o dabar mokysimės. Lai užsiima kuo tik nori, nužvelgdamas jūsų rodamus žodelius.

Pamenu, vieną kartą smėlio dėžėje labai rūpestinga močiutė man papasakojo, kaip nori savo anūką išmokyti skaityti (nes šiam jau 6 m.). "Pasiimu varpelį (atstojantį skambutį), pasodinu prie stalo ir liepiu ramiai sėdėti ir taip mokomės skaityti. Vaidiname mokyklą." Bet tuo pačiu pasiskundė, kad vaikui tai labai nepatinka (o kaipgi jis eis į mokyklą???), labai priešinasi net iki ašarų. Net neabejoju, taip mokytis beveik visiems šešiamečiams nepatiktų! Ateis į mokyklą ir atsisės į tą suolą, namie visiškai to nereikia. Bet kokį mokymą namie turi lydėti tik geros emocijos, jei neatrandate būdų sudominti vaiko raidelėmis, geriau iš viso to nedaryti, nei versti. Anksčiau ar vėliau, vis vien išmoks :).


Sėkmės :)
 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą