2015 m. kovo 19 d., ketvirtadienis

PEMPĖS DIENA - atbundančios gamtos ir atšilimo pranašas

Nors dar pranašaujami menki žiemos pasispardymai, pastarosios dienos neleidžia abejoti - pavasaris jau čia! O šiandien kovo 19 -ąją minim Pempės dieną, daug kur įvardijama net kaip Pempės šventė!

Pempės diena – gilių tradicijų pavasario šventė. Senoliai tikėdavo, kad, jei šią dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. O jei šią dieną giedra, tai bus pieningi metai. Šią dieną merginos šluodavo kiemus, pradėdavo tvarkyti tradicinius savo gėlių darželius, supurenti žemę. Kai kur šią dieną jau būdavo sėjamos vasarinės gėlės. (šaltinis day.lt)


Ką veiksite kartu su vaikais?


Gal...


***Eisite ieškoti pavasario ženklų?
Jųjų žymiai daugiau surasite miške ar pamiškėje, nei miesto parke. Galima fotografuoti, užsirašyti ar tiesiog pastebėti. Pastabumo ugdymas gamtoje - viena geriausių puoselėjimų vertybių.

Mūsų šiųmetiniai pavasario ženklai: 1. Šalpusniai  2. Kačiukai 3. Kiškio kopūstai 4. Ugniažolė 5. Jaunutės kerpės 6. Gyvas skruzdėlynas 7. Daugybė žirginėlių 8. Ir dar daug kitų kyšančių salotinės spalvos žolyčių.

***Surasite namie esančias knygas, kuriose paminėta pempė ir pagaminsite darbelį?
Jei tokių nėra namie, žinoma, biblioteka yra geras reikalas :).

Mes sužinojome, kaip atrodo pempė, kur suka lizdą, kuo minta, kur gyvena. Išsiplėtėme net iki pelkių. Pakalbėjome ir apie jas :).


O skaitant, abi sesės pagamino darbelį - pempės lizdą. Atspausdinau paprasto paukščio (kuodą pripiešė, kad šis paukštis taptų pempe) trafaretą ir kiaušinukus; kirpo, spalvino ir klijavo ant popierinės lėkštės. Milai buvo proga paskaičiuoti - gavosi ir minutė matematikai :).

Jei jums tinkamas trafaretas, jį galite čia parsisiųsti.


Perskaičiau ir P. Mašioto pasaką "Pempės namai". Pasakėlė labai patiko (nors baigėsi liūdnai), greičiausiai čia ištrauka (nesu tikra), tai kai lankysimės bibliotekoj pasiimsime ir šią knygelę.


***Klausysitės paukščių garsų ir mokysitės išskirti pempės giesmę? (ne tik pažinimas, bet foneminės klausos lavinimas).
Mes turime knygą su su dešimties paukščių garsais, tai Milai jų ir pakako (dar maišosi ir tarp jų, kai reikia nežiūrint atspėti, koks paukščiukas čiulba). O youtube yra daugybė ir pavienių paukščių garsų ir jau sudarytų ilgesnių lietuviškų filmukų, galima išsrinkti ir susidaryti savo sąrašus, kuriuos norima klausytis.

O čia Pempės filmukas (galima peržiūrėti ir kitus - raktiniai žodžiai: "Vanellus vanellus", ), bet šiame aiškios pempės giesmės ir labai aiškiai išgirsite "Gyyyvi, gyyyvi". :)


***Išmoksite pempės giesmelę? Vaikams ji tikrai patiks :)Klyvis, klyvis,
Kas mane padyvys?
Kiaušinėlius dėsiu,
Vaikelius perėsiu.
Kiaušinėliai taškuoti,
Vaikeliai kuoduoti.


SU PAVASARIU! :)

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą