2014 m. gegužės 1 d., ketvirtadienis

Juoda balta paveiksliukai ir naujagimio rega

Šiek tiek faktų apie naujagimio regą:

  • Gimimo metu naujagimio akių lęšiukai mažai fokusuojami, t.y. priderinami, ir tai reiškia, kad naujagimis mato nesufokusuotą, išskydusį vaizdą.
  • Geriausiai jis gali matyti objektus, esančius apytikriai 25 cm atstumu, t.y. maždaug atstumas tarp motinos veido ir naujagimio akių žindymo metu.
  • Naujagimis taip pat sugeba akimis sekti judančius objektus, nors iš pradžių tai vyksta nelabai sklandžiai.
  • Anksčiau manyta, kad naujagimiai ir ankstyvo amžiaus kūdikiai mato nespalvotą pasaulį, t.y. mato tik juodas ir baltas spalvas. Dabartiniais tyrimais nustatyta, kad nors naujagimių pasaulis nėra nespalvota fotografija, tačiau spalvų suvokimas ribotas. Jie gali skirti labai tamsias spalvas nuo labai šviesių. Spalvų suvokimas gerokai pagerėja per pirmuosius keturis mėnesius.
Taigi naujagimiai geriausiai mato objektus, kurie yra kontrastingi. Pavyzdžiui, naujagimis, žiūrėdamas į tėvo burną, geriausiai mato tėvo baltus dantis, o kiti veido bruožai išskydę.
Štai kodėl juoda balta paveiksliukai yra tokie populiarūs lavinant kūdikio regą.


Jei turite tokių paveiksliukų, greičiausiai pastebėsite, kad jūsų kūdikiui kažkurie labiau patinka - į juos ilgiau žiūrima ar jiems šypsosi. Taip pat paveiksliukai gali atsibosti - kai žiūrima trumpiau, į naują žiūrima ilgiau. Buvo netgi atliktas tyrimas tai patvirti: ar kūdikiai gali atskirti vieną nuo kito du regimuosius stimulus. Tyrimo metu buvo pastebėta, kad dviejų trijų mėnesių kūdikiai pirmenybę teikė schematiniam žmogaus atvaizdui, o ne kitiems stimulams. (pavyzdžiui, popieriaus lapui su spaudos ženklais.)


Kaip naudoti tuos paveisliukus?

Jų galima pridėlioti ten, kur kūdikis dažnai būna, tarkim prie vystymo lentos, lovytėje, ar žaidimų kampelyje ant grindų. Mums tai laikas, kai Gabrielė savarankiškai praleidžia laiką viena :). Be abejo, tai kol kas trunka ne ilgiau kaip 10 min. :). Bet tai tikrai žingsnelis į savarankiškumą. Iš patirties sakau :D.


KNYGELĖS

O kartu vartome štai tokias "knygeles". Tiesą sakant, man jos labiau patinka nei abstraktūs paveiksliukai, kai galiu įvardinti konkretų pavadinimą. Jaučiuosi taip, lyg skaityčiau knygą naujagimiui, kuris, beje, įdėmiai klausosi!Tokius paveiksliukus surinkau per google vaizdus. Parsisiųsti PDF failą galite čia.


Kitus paveiksliukus siunčiausi čia
čia
labai patikę gamtos paveiksliukai:)

Naudota knyga:
Psichologijos raida, R. Žukauskienė, 2010

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą