2014 m. sausio 30 d., ketvirtadienis

Kas ta temperatūra?

Kai lauke stiprus šaltukas, labai lengva pakalbėti apie orą, o tiksliau kas gi ta temperatūra.

Mano subjektyvia nuomone, su vaiku apie tai jau galima kalbėti, kai labai gerai pažįsta skaičius bent iki 100 ir su jais atlieka matematinius veiksmus.

Mūsų eksperimentui - vandens temperatūros matavimui, reikėjo:

1. Ledinio vandens, kambario tem. vandens ir karšto vandens;
2. Termometro maistui (tokį radau Senukuose);
3. Ant lapo nupiešto termometro;
4.Užrašų.
Taigi, kai matavome vandenį, akivaizdžiai matėme, kaip rodyklė kilo tai žemyn, tai aukštyn, ties kuriuo skaičiuku sustodavo.

Nupieštas ant lapo termometras buvo reikalingas tam, kad parodyčiau, kokie yra standartiniai termometrai ir žvilgtelėjus pro langą galėtų pasakyti, koks šiandien oras :).

Vaizdžiai bandžiau pasakoti, kas yra stiprus šaltukas, kad be pirštinių pradeda gelti pirštukus, nosį, žandukus - ką ir patyrėme pastarosiomis dienomis net ir daug prisirengus :). Lygiai taip pat, kas yra karštis, ką jaučiame, kai labai jau karšta.

Paminėjau, kokia vandens užvirimo temperatūra, prie kokios temperatūros užšąla vanduo, kada pradeda tirpti ledas ir sniegas, kokia temperatūra vasarą, kai maudomės ežere. Nelabai dar įsidėmėjo, bet prie progos (kai virsim arbatą, ateis atlydys ir pan.) pakartojus, įsimins.

Atsivertėme internete orų prognozes, palyginome šiandienos ir rytojaus temperatūras - kada šalčiau? Beje, atsiversti orų prognozes Deimantė ir anksčiau mėgdavo - iš paveikslėlių spręsdavo, koks oras.

Užšaldymo vandens procecas taip pat buvo įdomus - į indelius pridėjom visokio gėrio ir juos pastatėm balkone.

Matavimas


Ir galiausiai daviau štai tokį užduotėlių lapą.:)

4 komentarai:

 1. Rekomenduoju knygą "į temą": Rita Bagdonaitė "Ką papasakojo lašiukas" Apie vandens būsenas.

  AtsakytiPanaikinti
 2. ačiū, būtinai susirasiu tą knygą!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ten viso labo plona knygelė...Bet mano beveik penkiametis Smalsutis labai myli tą "lašelį". Gaila, kad kitos knygos iš tos serijos dar neradome. Reiks bibliotekoje ieškoti.

  AtsakytiPanaikinti
 4. taip taip, jau pažiūrėjau google, kokia tai knygelė, ir kad Kauno bibliotekoj jos nėra... bet turėtų kažkas būti panašaus vaikams apie vandens būseną.

  AtsakytiPanaikinti