2014 m. sausio 31 d., penktadienis

Kai vaikai imasi iniciatyvos: apie dinozaurus ir ne tik

Vakar nuo pat ryto Deimantė ėmėsi iniciatyvos nuo A iki Z.

Ryte skaitinėjo knygą apie dinozaurus. Tiesa, ne pirma diena ji tai daro. Graudžiai apsiverkė, kad jie išnykę.  Ir paskui pareiškė - darysime darbelių. Po jų žaidė su savo pagamintais "žaislais", o vakare peržiūrėjo porą filmų apie juos, vienas jų šis. O prieš miegą pareiškė: "man nebereikia monstrių, o domiuosi dinozaurais". Ir jas atidavė sesei.
Tai pavadinau šiokiu tokiu atitrūkimu nuo pop kultūros. Neabejoju, kad dauguma skaitė dr. A. Landsbergienės straipsnį apie tai. :)
Mes ir niekur nepabėgam nuo madų, kurias parsineša iš darželio ar kiemo draugų. Drausti iš tiesų beprasmiška. Labai skatinti ir gal nėra protinga. Taigi Deimantė turi dvi lėles monstres, kuriose įžvelgiau ir privalumų: daug laiko (labai daug...) ji pražaidžia "flow" būsenoje su jomis. Žino tų lėlių pomėgius, kurie yra ir naudingi: viena daug skaito, kita plaukioja, dar kita rūpinasi gyvūnėliais ir tai Deimantę skatina tuo sekti. Tačiau tos lėlės mums, suaugusiems, nepriimtos išvaizdos, mada, iš kurios daromas didžiulis verslas - minusai ir nemaži. Mūsų, tėvų, neigiamą požiūrį Deimantė žinojo.

Taigi nuo tų baisuokliškų lėlių atitrūko (galbūt tik laikinai) susidomėjusi dinozaurais. Juos "užmatė" kažkada per TV Discovery kanalą. Apie juos kalbėjo. Aš parūpinau knygų. Tiek ir tereikėjo. Įsitikinus, kol vaikai maži (apie paauglystę bijau galvoti), mes, tėvai, turime labai daug įtakos. Absoliučiai nereikia drausti ar slėpti kažką, laikui bėgant vis vien periima mūsų požiūrį. Jei kalbame, bendraujame, leidžiame laiką kartu.

Taigi vakarykščiai mūsų dinozauriniai darbeliai:

Pirmiausia, gaminome atvirutes. Deimantė mums po vieną nupiešė trafaretus ir turėjom apklijuoti spalvotu popieriu. Tereikėjo prisijungti.

Galima atpažinti diplodoką (žoliaėdis), brachiozaurą (ilgakaklis), kecalkoatlį (skraidantis) :)

 O Milai didžiulis autoritetas - sesė. Stebi ir kartoja. Kol kas beždžionėlė :).


Kitas darbelis - žaislai dinozaurai .
Vėlgi Deimantė nupiešė trafaretus. Mums reikėjo juos nuspalvinti, paklijuoti ant kartono ir iškirpti. Pasitvirtino taisyklė 100% (gal ir visais 200% :)) - pačių pagaminti žaislai patys mieliausi. Juk ir užmanymas buvo tik jos. Su jais pražaidė gal daugiau nei valandą (vaikams fantazijos netrūksta) ir užmigo kartu su jais ir knyga rankose...


O vėliau spalvino paveikslėlius, kuriuos ir pati atsispausdino sau ir sesei.


 Kaip ir minėjau, vakare žiūrėjo filmus apie dinozaurus, o aš pažadėjau, kai kovo mėnesį gims sesė, padovanoti dinozaurų figūrėlių, o iki tol tegul pažaidžia su savais gamintais. Ir tai jai suteikė daug laimės.

Beje, kai Deimantei buvo maždaug 3-4 m. garsiai sakydavau, kad ji nemėgsta darbelių. Bet turėjau vis dėlto pripažinti sau, kad tai buvo mano klaidos - daug nurodinėdavau ką ir kaip daryti. Kai tą supratau, daviau daugiau laisvės - priemones,  idėją, o šalia atsisėdus darydavau savo (man taip lengviau pernelyg daug nesikišti :)), situacija ženkliai pasikeitė. Ji tapo kone darbelių gerbėja. Aišku, daug kas priklauso ir nuo vaiko, Mila daug lankstesnė šiuo klausimu, ji lengviau priima mano nurodinėjimus, be abejo, jie subtilūs, kad neatgrasyčiau ir jos noro...

 :)


P.S. galbūt kažkam užkliuvo iš kur turime tiek laiko. Deimantė dėl asmeninių priežasčių nuo gruodžio mėn. nebelanko darželio (ji vis vien jau pasiruošusi mokyklai), tad visas dienas leidžiame namie kartu.
Tiek kūrybinės laisvės ji neturėjo darželyje... Tegul dar pasidžiaugia... :)

4 komentarai:

 1. Labai smagus užsiėmimas turėtų būti - dinozaurų gelbėjimas iš ledo :)
  http://happyhooligans.ca/melting-ice-with-salt-and-water/

  AtsakytiPanaikinti
 2. ačiū už idėjas! Deimantė vis dar įsijautus į dinozaurus, kažkuo pasinaudosime :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Dinozaurai vonioje
  http://www.frogsandsnailsandpuppydogtail.com/2012/11/fun-dino-bath-for-kids.html

  AtsakytiPanaikinti
 4. Tarsi "netyčią" storoka knygą apie dinozaurus nupirkome, filmą "Pasivaikščiojimas su dinozaurais" (lietuviškai) kelis vakarus pažiūrėjome; ir mūsų Smalsutis tapo paleontologu. Po skeleto kasinėjimo iš gipso sekė įvairiausių plastikinių dinozaurų kasimas iš ledo. Idėjas paėmiau iš aukščiau pateiktų nuorodų. Tiesa, ledą patobulinau, kad būtų neskaidrus ir paslaptingas. 1 sluoksnis - šlapias smėlis, 2 - gelsvai nudažytas vanduo, 3 - kakava, 4 - melsvas vanduo, 5 - skaidrus vanduo. Be dinozaurų tame "lediniame" dryžuotame kube buvo ir šakelių bei akmenėlių (jie gerai, nes prispaudžia bandančius plaukti plastikinius dinozaurus). Toks sluoksniuotas šaldymas užtruko visą dieną. Buvau numačius, kad Smalsutis kasinės tą ledą visą vakarą (įrankiai - šiltas vanduo į kurį pamirkomas teptukas). Bet pamatęs ledo tortą prisijungė ir tėtis su kaltu. Visa šeima pora valandų kasinėjo :).

  AtsakytiPanaikinti