2013 m. lapkričio 15 d., penktadienis

R U D U O

Mylim mes visus metų laikus net ir rudenį. Jis gali būti ne tik darganas, pilkas, pilnas ligų... Auksiniam rudens grožiui ne daug kas gali atsispirti, o spalvoti lapai, kaštonai, gilės suteikia tiek daug kūrybinio polėkio, žvarbus vėjas ir šaltas lietus, jei būsim drąsūs, grūdins :).

 Vartytis, taškytis balose, rinkti gamtos gėrybės - rudenio džiaugsmai. Ir sveikatos stiprinimas. Pastebiu tokią tendenciją, jei tik patingim, į lauką neišeinam keletą dienų iš eilės arba labai trumpam, tai ir prilimpa koks nors virusas... Laukas, laukas, laukas! Bet kokiu oru.


Auskinis ruduo toks trumpas...
Vartytis smagu, net jei ir praeiviai pašaipiai pasižiūriGal ką čia rasim įsidėti į krepšelius...
Mama, eik slėptis, mes ieškosim :)
Balos, balos, balos!
Rudenį įdomu ir skinti gėles. Jomis Deimantė susidomėjo jau nuo praėjusio rudens, tada ieškojome, atpažinome, džiovinome ir klijavome į albumą. Šiemet puošiame namus. Kad tai galime daryti, šovė mintis pažiūrėjus laidą "Ryto suktinis" maždaug nuo 31 minutės.

Reportažas labai informatyvus (su susidomėjimu žiūrėjo ir mergaitės), daug patarimų, kaip paruošti gėles, kad jos kuo ilgiau nenuvystų: nuo kotelio, kuris merksis į vandenį, nuskinti visus lapelius, taip pat peržydėjusius žiedus ir parudavusius lapelius. Tinkamai paruošta lauko gėlių puokštė gali išsilaikyti iki mėnesio!

Beje, peržiūrėjus laidą Deimantės paklausiau, kaip reikia paruošti gėles, ji neatsakė, o įsidėmėjo paminėtus gėlių pavadinimus ir, žinoma, užsidegė noru, kuo greičiau eiti į lauką ir jų ieškoti, tuo tarpu, aš neįsidėmėjau gėlių pavadinimų :))). Kiekvienam savo. :)

Tai lapkričio 12 d. priskintos gėlės. Tikiuos dar ne paskutinės šiemet :)
Namo parsinešėme didelę "žolių šluotą"
Apdorojome

Ir liko tik dvi mažos puokštelės

 Knygoje "Rudenį žydintys augalai" radome, kad tarp mūsų nuskintų gėlių yra godulis, bitkrėslė, kraujažolė.
Kaip bebūtų gaila, lauke praleidžiame žymiai mažiau laiko lyginant su vasara... Ką veikiam namie? (be knygų skaitymo, spalvinimo, konstravimo, filmukų žiūrėjimo ir t.t.)

RUDENINIAI KŪRYBINIAI DARBELIAI

Žinant, kad ikimokykliniame amžiuje svarbu procesas, o ne rezultatas, tai tikraisiais kūrybiniais darbeliais laikau, kai vaikui duodamos įvairios priemonės ir tik gairės, ką nuveikti su jomis. Svarbu išbandyti kuo įvairesnes priemones, jas pažinti, išjausti, suprasti. Jei nurodomi konkretūs nurodymai, reikalaujama, kad vaikas padarytų kiškį ar ežį (o darželyje tokių dauguma, ar ne?), tada labiau lavinama labiau ne vaiko kūrybiškumas, o galbūt pažintiniai, matematiniai įgūdžiai, smulkioji motorika.

Darbelius darant skambėjo Vivaldi "Metų laikai". Ramybe dvelkiantis ruduo, ne kitaip... Puikus periodas prieš  didžiąsias šventes. 

1. Gipsas, kaštonai, kankorėžiai, pupelės, mediniai segtukai, dažai.

O gipsą mes mėgstame, jau ne pirmą kartą jį naudojame.

Tik antrą dieną dažėme darbelius. Beje, kaštonai ir pupelės tvirtai "įsiklijavo", kurie buvo giliau įspausti. Bet po daugiau nei savaitės, kai gibsas visiškai išdžiuvo, ir šie iškrito. O medinės medžiagos: kankorėžiai ir segtukai, labai gerai įsitvirtino.


Beje, Deimantei išlietas iš gibso toks "lapas" labai patiko ir ji paprašė, kad išlietume tokių lapų ir tiesiog ant jų piešti. Iš tiesų, gibso paviršius yra labai glotnus ir malonus. Kažkurią dieną taip ir padarėme:


2. Kaštonai, gilės, kankorėžiai, plastelinas, krapštukai, putplastis.Visiškai savarankiški Milos darbeliai
 3. Lapai, dažai, kreidelės.


Taigi tėvamas nereikia per daug sukti galvos, kuo užimti vaikus, siūlyti konkrečius darbelius, tereikia pasiūlyti jiems kuo įvairesnių priemonių, gaires ir jie laisvai kurs. Juolab pernlyg kištis ar vadovauti, kad gėlės lapai yra žali, žiedas raudonas ir viduriukas geltonas... :) Ankstyvoj vaikystėje vaikai patyrę laisvę kūrybai, yra didesnė tikimybė, kad užaugs kūrybingi žmonės.


 POKALBIAI

Darant kūrybinius rudeninius darbelius, puiki proga pakalbėti apie tai, kas yra ruduo... Atitinkamai atsirenkant pagal amžių:
  • Rudenį oras atšąla ir mums prireikia šiltesnių drabužių.
  • Rudenį sunoksta daug vaisių ir daržovių.
  • Rudenį nusidažo ir nukrenta nuo medžių lapai
Kodėl? Jie ruošiasi žiemai, nes žiemą medžių šaknys nebus pajėgios siurbti iš žemės vandenį ir kitą maistą, ir taip aprūpinti lapus.
  • Rudenį kai kurie paukščiai išskrenda į šiltuosius kraštus.
  • Rudenį užmiega kai kurie gyvūnai žiemos miegu, o kiti kaupia maisto atsargas.
  • Rudenį minime mirusiųjų atminimo dieną. Lankome kapus ir uždegame žvakutes išėjusiems artimiesiems.
  • Rudenį grybaujame.
  • Rudenį po ilgų vasaros atostogų mokiniai pradeda lankyti mokyklą.
  • Rudenį trumpėja dienos, ilgėja naktys. Tamsūs vakarai.
 Kiekvieną teiginį galima išplėsti pagal norus ir gebėjimus :).

GRYBAUJAME... namie

Šiuos grybukus padariau praeitais metais. Su jais daug ką galima nuveikti. Keletą pavyzdžių iš praėjusių metų. Šiemet tiesiog jų ieškojome. Iš pradžių aš išslapsčiau - pakankamai atvirose vietose, ir mergaitės su savo krepšeliais jų ieškojo, vėliau ir pačiai teko ieškoti. :) Jei mačiau, kad jau neberas mano paslėpto grybo, žaidėme "šilta-šalta". Įdomaus likusio lapkričio!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą