2013 m. balandžio 14 d., sekmadienis

GRĮŽTANTYS PAUKŠČIAI (I dalis)

 Augant dukroms vis daugiau ir rimčiau kalbamės, tyrinėjame gamtos pasaulį. O ir pati atrandu neįtikėtinų įdomybių.
Mintyse interpretuoju lygindama gyvūnų, paukščių pasaulį su žmonių, pavyzdžiui, vieni paukščiai susuka, sulipdo lizdą įdėdami daug darbo, kiti peri tiesiog ant žemės, dauguma paukščių rūpinasi savo jaunikliais, o gegutės atiduoda savo jauniklius kitiems paukščiais. Tuomet pasidaro visiškai normalu, kad kai kurios moterys neturi motinystės instinkto. Negalime jų teisti. Tokia gamta.  Arba medžioklėn eina liūtės, o saugoti jauniklius pasilieka liūtai. Tobulėjant visuomenei, liūtų atsiranda vis daugiau :).


Apskritai pasivaikščiojimas miške tampa žymiai prasmingesnis, kai žinai, kiek daug veiksmo vyksta jame kiekvieną akimirką.

Taigi kaip ir anonsavau, praėjusią savaitę nemažai kalbėjomės būtent apie sugrįžusius paukščius.

Vasario 24 d. - Vieversio diena.
Kovo 10 d. - 40-ties paukščių diena
Kovo 19 d. - Pempės diena
Kovo 25 d. - Gandro diena
Gegužės 1 d. - Gegutės diena

Štai kiek daug turime grįžtančių tėvynėn paukščių dienų, kurios rodo, kad lietuviams paukščiai nuo seno yra svarbūs.


Gvildenti paukščių gyvenimą  pradėjome nuo S. Paltanavičiaus knygelės  "Kaip atgimsta gamta?"
UŽDUOTĖLĖ. Beskaitant skyrių "Kas kada namo sugrįžta", išgirdus paukščio pavadinimą, Deimantė sakydavo "STOP" ir užrašydavo ant lapo. (Koncentracijos ugdymas).

Deimantei buvo įdomiau atlikti užduotį, kai prieš save matė paukščių paveikslėlius. Juos galite parsisiųsti čia.
Lietuviški pavasario mėnesių pavadinimai kilę iš paukščių vardų. Kovą parskrenda juodaplaukiai kovai, gegužę užkukuoja gegutė, o balandį grįžta laukiniai balandžiai

Kiekviena pavasario diena padovanoja vis naujus iš pietų sugrįžtančius paukščius. Prie mūsų inkilų čiulba anksčiau parlėkę varnėnai, lizduose raudonom kojom švytuoja gandrai, pabaliuos kuoduos purto pempės, o stogu laksto žvitri kielė.
Balandžio mėnesį sulaukiame ir iš toli parskridusių keliautojų. Štai šiltą saulėtą dieną žvitriai pasisveikina kregždutė, pragysta musinukė. Gieda pečialindos, švilpauja strazdai. Kiekvieno paukščio giesmė savaip graži.

Paukščiai gieda ne šiaip sau. Jų giesmė - pranešimas kitiems paukščiams, kad ši vieta jau užimta, kad čia bus sukamas lizdas. Mes laukiame vis naujų keliautojų, o jie vos sugrįžę ima sukti lizdus, dėti kiaušiniukus ir perėti. Pavasaris skuba, paukščiai taip pat turi skubėti.

DARBELIS. Popierinė lėkštė, spalvotas rudas(juodas) popierius, flomasteriai (akvarelė, pieštukai), žirklės, atspausdintas paprastų linijų paukščiai.
Kol Deimantė savarankiškai gamino  darbelį, skaičiau G. Isoko "Kur lizdelį sukti". Rekomenduoju šį apsakymą, tai grožinis literatūros kūrinėlis, iš kurio daug sužinojame apie įvairių paukščių lizdo sukimo ypatumus. Deimantės pageidavimu apsakymą skaičiau dar du kartus.KITI SKAITINIAI APIE PAUKŠČIUS:

1. Apsakymai: Kregždė, Gandras, Kielė, Vieversys, Lakštingala  iš rinkinio "Kai šalia Teta Beta",
2. Gandralizdyje iš rinkinio J. Soko "Kurtinio giesmė",
3. Gegutė, Gervė iš knygelės "Labas, aš esu tavo draugas iš miško".

Tęsinys apie paukščius rytoj...


Pirmoji nuotrauka iš
http://minnesotabirdnerd.blogspot.com/2011_09_01_archive.html

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą